Plungės TVM mokinių stažuotė Turkijoje

Aldona Mocevičienė Projekto koordinatorė |

Plungės technologijų ir verslo mokyklos mokinių profesinė stažuotė Turkijoje

Plungės technologijų ir verslo mokykla toliau tęsia projektą pagal Mokymosi visą gyvenimą programos Leonardo da Vinči paprogramės mobilumo projektą „Nacionalinis kultūrinis paveldas profesiniame mokyme“. Projektą finansuoja Europos Komisija , veiklos vykdomos gavus Lietuvos Respublikos Švietimo mainų paramos fondo lėšas.

2012 m. Kovo 4-24 dienomis į stažuotę į Turkijoje vyko 9 Plungės technologijų ir verslo mokyklos mokiniai ir lydintis asmuo.

Pagal projekte numatytus atrankos kriterijus, įvertinus specialybės žinias, anglų kalbos mokėjimą, atsižvelgus į bendravimo kultūrą ir mokymosi rezultatus į stažuotę vykti buvo atrinkti mokiniai: Mantas Kolozinskas, Andrius Mingėla, Audronė Rupšlaukytė, Rasa Trumpelytė, Monika Vaičiulytė, Kornelija Čumakaitė, Marius Navickas, Linas Garys, Laurynas Preibys. Į stažuotę vyko po 3 mokinius iš kiekvienos specialybės pagal projektą numatytų profesijų mokiniai: padavėjų- barmenų, kaimo turizmo ir staliaus specialybių trečio kurso mokiniai. Kartu su mokiniais stažuotėje dalyvavo projekto koordinatorė Aldona Mocevičienė.

Pagal projekto numatytas veiklas 3 savaites PTVM mokiniai turėjo galimybes tobulinti profesines žinias. Staliai dirbo baldų fabrike, susipažino su darbo specifika, padėjo įmonėms darbuotojams vykdyti darbo užduotis . Virėjai–barmenai dirbo viešbučio „Marathon“ virtuvėje ir bare: gamino maistą ir ruošė gėrimus viešbučio ir restorano lankytojams, dekoravo, serviravo stalus. Kaimo turizmo organizatoriaus specialybės mokiniai praktiką atliko privačioje turizmo agentūroje ir Elazig savivaldybės Kultūros departamento turizmo skyriuje: prisidėjo prie tarptautinės turizmo mainų programos veiklų kūrimo, naujų turizmo sričių paieškos, rinko medžiagą ir informaciją brošiūrai apie lankytinas Elazig regiono vietas (informacija buvo parengta lietuvių-anglų –turkų kalba).

Priimančioji organizacija Elazig aukštoji technikos ir pramonės profesinė mokykla parengė didžiulę viešinimo kampaniją, tad informaciją apie mūsų mokyklos delegaciją buvo paviešinta net trijuose regioniniuose laikraščiuose. Apie susitikimus Anatolia regiono savivaldybėje su regiono meru, švietimo skyriaus vadovu, regiono vystymo/projektų padalinio bei kultūros departamento vadovais buvo pateikta informacija TV kanalais.

Priimančiosios mokyklos tarptautinių projektų skyriaus komanda Mustafa Aydin, Yuksel Tekates, Yavuz Altay, Hasan Kilic parengė mūsų mokiniams įspūdingą sociokultūrinę programą. Projekto dalyviai aplankė senovinį miestą Harput miestą ant kalno, apžiūrėjome pilį, kuri vadinama Baltąja pilimi, nes statant pilies sienas vietoj vandens kaip rišamoji medžiaga buvo naudojamas pienas. Mokiniai apsilankė Keban Dam hidroelektrinėje, Perteko miesto sveikatingumo komplekse, vyko prie Sivrice ežero, džiaugėsi žiemos pramogomis Hazarbaba slidinėjimo centre. Mūsų mokyklos grupė turėjo galimybę apsilankyti Elazig turizmo ir viešbučių administravimo profesinėje mokykloje, Paslaugų verslo profesinėje mokykloje, kurioje moksi tik mergaitės ir moterys-namų šeimininkės. Mokiniai kartu su lydinčiu asmeniu pagilino savo žinias artimiau susipažindami su turkų tradicijomis, kultūra, liaudies menu, pasiklausyti liaudiškos muzikos. Projekto dalyviai taip pat turėjo galimybę apsilankyti turkų šeimose ir susipažinti su kasdienio gyvenimo ypatumais, interjeru, paragauti turkiškų patiekalų, gaminamų namuose. Mokiniai taip pat turėjo galimybių pabendrauti su vietos jaunimu, pagilinti anglų kalbos žinias, susipažinti su jaunimo kasdienybe, pasimokyti turkų kalbos.

Stažuotė mokinimas paliko neišdildomą įspūdį. Savo įspūdžiais, patirtimi, socialiniais įgūdžiais dalinosi su šeimos nariais, draugais, artimaisiais. Tokia praktika užsienio šalyje tikrai suteikia galimybę mokiniams praplėsti akiratį, kitaip pažvelgti į save ir pasaulį, padeda suprasti kitas tautas ir įvertinti bei gerbti kultūrinius skirtumus.

Mokiniams grįžus iš stažuotės įvyko įspūdžių, patirties pasidalijimas ir praktikos aptarimas, kuriame dalyvavo direktorius, mokiniai, lydintis asmuo, klasių auklėtojai ir projekto organizatoriai. Mokiniai pasakojo apie savo profesinę patirtį, socialinius įgūdžius užsienio šalyje. Pokalbio metu mokyklos direktorius A.Misiūnas pabrėžė, kad praktika užsienyje mokiniams suteikia ne tik naujų profesinių žinių ir gebėjimų, kuri bus naudinga įsitvirtinant darbo rinkoje. Taip pat yra labai svarbu pažinti kitas šalis, įgyti naujų socialinių įgūdžių ir gyvenimiškos patirties, kuri pravers asmeniniame gyvenime ir bendraujant su kitų kultūrų ir tradicijų turinčiais užsienio šalių piliečiais.

Stažuotė sudaro puikias galimybes mokiniams susipažinti su kitos šalies nacionaliniais ir kultūriniai ypatumais, paveldu, moko dirbti tarptautinėje komandoje, mokytis užsienio kalbos.

Mokiniams bus išduodami „Europass“ pažymėjimai ir sertifikatai, patvirtinantys apie jų tarptautinę profesinę patirtį.

Stažuotė Turkijoje buvo paskutinė mokinių išvyka pagal šį projektą. Švietimo mainų paramos fondui yra pateiktas naujas projektas tęsti šią veiklą, tad tikimės, kad ateityje galėsime suteikti mokinimas naujas įdomias galimybes tobulinti savo profesines žinias ir įgūdžius Europos šalyse.