Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Mokyklos psichologė Ingrida Daukšienė |

Rugsėjo 10 d., mokykloje minėjome Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną. Lietuvoje nuo savižudybių per metus miršta daugiau nei per eismo įvykius. Svarbu atkreipti dėmesį į artimus žmones, jų savijautą, elgseną, kalbą. Apie 80% nusižudžiusiųjų yra artimiesiems kalbėję ar užsiminę apie savižudybę.

Prisidėdama prie šios dienos minėjimo, mūsų mokyklos bendruomenė buvo kviečiama nelikti abejingais ir trumpai pakalbėti šia opia tema. Prie akcijos prisijungė ir mokiniai, kurie piešė ” STOP SAVIŽUDYBĖMS” rankas ir rašė palaikančias žinutes.

Šią dieną po mokyklą klaidžiojo 7 NEPASTEBĖTIEJI. 7 numeruoti, juodai apsirengę  asmenys patraukė visų dėmesį. Kas jie tokie? Kokią žinią nešė?

Taip kartu su mokyklos bendruomenės nariais norėjome atkreipti dėmesį į savižudybių problemą mūsų mieste. Higienos instituto duomenimis, būtent tiek žmonių, tai yra net 7, praėjusiais metais nusižudė Plungės mieste. Taip buvo siekta atkreipti dėmesį į savižudybių rizikoje esančius žmones, kurie yra nepastebimi artimoje aplinkoje ar, priešingai, yra pastebimi, tačiau jiems nėra suteikiama pakankama pagalba. Tie 7 prieš save pernai ranką pakėlę asmenys gyveno tarp mūsų, buvo mūsų kolegos, kaimynai, šeimos nariai. Ir jie liko nepastebėti… Mes turime būti atidūs kito žmogaus siunčiamiems signalams (taip vadinamiems kvietimams padėti) ir nukreipti ar kartu ieškoti pagalbos.

Jeigu turi nors menkiausią įtarimą, kad artimasis ketina žudytis, pasikliauk savo intuicija ir atvirai pasakyk savo nerimą. Būtinai daryk tai tuoj pat! Nors ir į menkiausią įtarimą, kad artimasis yra pavojuje, turi būti reaguojama rimtai. Negalima ignoruoti ženklų, rodančių, jog žmogus kenčia, jaučia neviltį, liūdesį, vienišumą bei išgyvena traumą, artimojo netektį. Jei jūs pats jaučiatės vienišas, liūdnas, viskam abejingas ir tokia savijauta nedingsta arba blogėja, jokiu būdu neatsiribokite nuo kitų, pasikalbėkite su kuo nors arba paskambinkite į pagalbos liniją telefonu:

Vaikų linija: 116 111

Jaunimo linija: 8 800 28888

Vilties linija: 116 123

Pagalbos moterims linija: 8 800 66366

Nepamiršk, jog tai, ką išgyveni šiuo metu, yra laikina būsena ir kad ateityje viskas gali būti kitaip.