Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Psichologė I. Daukšienė |

Rugsėjo 12-13 dienomis mūsų mokykloje minėjome Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną. Yra  svarbu atkreipti dėmesį į artimus žmones, jų savijautą, elgseną, kalbą. Net apie 80% nusižudžiusiųjų artimiesiems  yra kalbėję ar užsiminę apie savižudybę. Minėdami šią dieną mūsų mokyklos 9-10 klasių mokiniai kartu su mokyklos psichologe I. Daukšiene bei neformaliojo švietimo organizatore A. Galminiene buvo kviečiami nelikti abejingi ir trumpai pakalbėti  šia tema.

Mokiniai piešė “STOP SAVIŽUDYBĖMS” rankas ir rašė palaikančias žinutes. Šią Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną mokyklos aktų salėje vaikščiojo penki NEPASTEBĖTIEJI. Tai su išskirtiniu šviečiančiu simboliu juodai apsirengę žmonės. Kas jie tokie? Kokią žinią jie neša? Taip mes norėjome atkreipti dėmesį į savižudybių problemą mūsų mieste.

Higienos instituto duomenimis, būtent tiek žmonių, tai yra net 5, praėjusiais metais nusižudė Plungės mieste. Taip buvo siekta atkreipti dėmesį į savižudybės rizikoje esančius žmones, kurie yra nepastebimi artimoje aplinkoje, ar priešingai, yra pastebimi, tačiau jiems nėra suteikiamas pakankamas palaikymas. Jie nėra informuojami apie pagalbos galimybes ir nėra nukreipiami pagalbai. Idėjos esmė paprasta. Tie 5 prieš save pernai ranką pakėlę asmenys gyveno tarp mūsų, buvo mūsų kolega, kaimynas, šeimos narys. Ir jie liko nepastebėti… Visi mes turime būti atidūs kito žmogaus siunčiamiems signalams (taip vadinamiems kvietimams padėti) ir nukreipti ar kartu kreiptis pagalbos. Jeigu turi nors menkiausią įtarimą, kad artimasis ketina žudytis, pasikliauk savo intuicija ir atvirai parodyk savo nerimą. Būtinai daryk tai tuoj pat! Nors ir į menkiausią įtarimą, kad artimasis yra pavojuje, turi būti reaguojama . Negalima ignoruoti ženklų, rodančių, jog žmogus kenčia, jaučia neviltį, liūdesį, vienišumą bei išgyvena traumą, artimojo netektį.

Užmegzti pokalbį su žmogumi, kuriam to labiausiai reikia, atpažinti savižudybės rizikos ženklus ir žinoti, kur ieškoti pagalbos, nėra sudėtinga. Kartais net labai mažas veiksmas gali išgelbėti gyvybę. Jei jūs pats jaučiatės vienišas, liūdnas, viskam abejingas ir tokia savijauta nedingsta arba blogėja, jokiu būdu neatsiribokite nuo kitų, pasikalbėkite su kuo nors arba paskambinkite į pagalbos liniją telefonu:

Vaikų linija: 116 111

Jaunimo linija: 8 800 28888

Vilties linija: 116 123

Pagalbos moterims linija: 8 800 66366

Nepamiršk, jog tai, ką išgyveni šiuo metu, yra laikina būsena ir kad ateityje viskas gali būti kitaip.

Dėkoju visiems prisidėjusiems.